جدول لوله مویی

//جدول لوله مویی

جدول لوله مویی

جدول لوله مویی و یا کاپیلاری تیوب

لوله موئین به عنوان کنترل کننده جریان مبرد در سیستم‌های تبرید استفاده میگردد. جدول لوله مویی در انتهای این بخش قابل دانلود است.
کنترل کننده های مبرد بدون توجه به نوع کارشان دو وظیفه بعهده دارند :

 1. اجازه جریان مبرد مایع از لوله مایع به اوپراتور با همان شدت تبخیر مایع در اوپراتور.
 2. ایجاد اختلاف فشار بین طرفین پرفشار و کم فشار سیستم؛ برای اینکه مبرد بتواند تحت شرایطی که در فشار کم اوپراتور تبخیر می‌شود، در فشار زیاد در کندانسور نیز تقطیر شود. از بین چند کنترل کننده، لوله موئین در سیستم‌های تبرید کم ظرفیت مانند یخچال ها و کولرهای گازی، و شیر انبساط اتوماتیک و ترموستاتیک در سیستم های تبرید با ظرفیت بالا مانند سردخانه‌ها و چیلرها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

لوله موئین ساده‌ترین وسیله برای کنترل جریان مبرد است و شامل طول معینی از لوله ای به قطر خیلی کم می باشد که مابین کندانسور و اوپراتور قرار می گیرد. لوله موئین بعلت مقاومت اصطکاکی زیاد و قطر کم و همچنین پدیده خفگی ناشی از تبخیر تدریجی مایع مبرد به دلیل کاهش فشار به کمتر از فشار اشباع، در مقابل جریان مبرد مایع از کندانسور به اوپراتور مقاومت می‌کند و با کنترل دبی مبرد عبوری، اختلاف فشار بین آن دو را در حد لازم نگه می دارد. مقاومت لوله موئین با طول و قطر معین، در جریان مبرد ثابت است و دبی عبوری از آن با اختلاف فشار در طرفین لوله که همان اختلاف فشار تبخیر و تقطیر سیستم تبرید می باشد، متناسب است. ظرفیت جریان در لوله موئین برابر ظرفیت پمپاژ می‌باشد.
در صورتیکه طراحی لوله های موئین نسبت به ظرفیت تبرید مناسب بوده و صحیح بکار برده شوند، در محدوده قابل قبولی از شرایط کاری، بطور رضایت بخش عمل خواهند کرد.
لوله های موئین از این نظر که در طول خاموش بودن سیکل، جریان مبرد مایع به اواپراتور را متوقف نمی کنند با سایر انواع کنترل کننده های جریان مبرد تفاوت دارند. چون در طول خاموشی سیستم، فشار طرف پرفشار و کم فشار از طریق لوله موئین برابر می شود. به این دلیل در چنین سیستم هایی معمولاً از مخزن مایع استفاده نمی شود.
لوله های موئین علاوه بر ساختمان ساده و قیمت ارزان، هزینه سیستم تبرید و تولید را پایین می آورند. پیچیدن ( لحیم کردن ) طول معینی از لوله موئین به لوله مکش برای ایجاد مبدل حرارتی بین این دو لوله بوده و عمل مادون سرد شدن مایع و سوپرهیت شدن بخار خروجی از اوپراتور را انجام می‌دهد.

نکاتی پیرامون لوله موئین:

 1.  قطر و طول انتخابی در جدول لوله مویی باید متناسب با ظرفیت تبرید و اختلاف فشار سیستم باشد.
 2.  لوله های موئین در محل روی سیستم تبرید نصب می‌شوند و قابل تنظیم نیستند. در صورت تعویض شرایط محل با توجه به دمای محیط اندازه طول مویی را دوباره انتخاب و لوله مویی جدید را جایگزین کنید.

 

 

دانلود جدول

منبع

توسط | 2017-12-26T14:11:14+00:00 جولای 10th, 2017|سیستم های برودتی|6 دیدگاه

6 Comments

 1. arash6599 12 سپتامبر, 2017 at 5:27 ب.ظ - پاسخ

  سلام و خسته نباشید
  نحوه استفاده ار جدول محاسبات مویی را اموزش میدهید ؟
  بطور مثال : یخچال فریزر سامسونگ مویی نا موجود ، قدرت کمپرسور 1/4 و مویی 0.031 به چه طولی محاسبه میشود؟
  با تشکر

  • سروش بخشی 14 سپتامبر, 2017 at 12:31 ق.ظ - پاسخ

   برای یخچال و فریزر باید نوع گاز مصرفی هم موجود باشه

  • سروش بخشی 14 سپتامبر, 2017 at 12:31 ق.ظ - پاسخ

   برای مثال برای کمپرسور 1/4″ و گاز r22 برای فریزر لوله مویی به طول ۵۱ اینچ و قطر داخلی ۰٫۰۳۱ مناسب هست و برای یخچال به طول ۷۲ اینچ و قطر ۰٫۰۴۲ مناسب هست

 2. mojtaba 19 ژوئن, 2018 at 5:39 ب.ظ - پاسخ

  سلام.الان براي كمپرسور ٣ اسب آر ٢٢،با دو لوله مويي يعني من بايد دوتا ١٠١ اينچي لوله مويي با سايزي كه گفتين بزارم با يك ١٠١ اينچي رو از وسط نصف كنم بزارم؟!

  • admin 22 ژوئن, 2018 at 11:00 ق.ظ - پاسخ

   شما در صورت استفاده از دو لوله مویی باید دو عدد لوله با اندازه گفته شده نصب کنید

 3. حمید 16 جولای, 2018 at 10:08 ق.ظ - پاسخ

  سلام از lra موتور پیستوتی میشه فهمید که قدرتش چقده مثلا lra 115?

ارسال دیدگاه